Šumavské okruhy - běžecké (trail) Šumavské okruhy - silniční kolo Šumavské okruhy - běžky
Open
X

Okruhy – Jak na ně.

  1. Naše okruhy jsme rozdělili podle sportů, které na nich chcete provozovat (zatím počítáme se cyklisty – silničáři, cyklisty – bikery, běžkaři, běžci, terénními běžci, ultratrailisty a kondičními turisty).
  2. Následně si můžete zvolit okruh podle jejich obtížnosti (jako na sjezdovce: modrý – lehká obtížnost, červený – střední obtížnost, černý – brutální obtížnost). Berte v úvahu, že toto hodnocení je čistě subjektivní a může být ovlivněno různými neměřitelnými faktory, jako je osobní výkonnost, špatný den či paměť autora, ani mezi sebou jsme se na hodnocení obtížnosti vždy neshodli!
  3. Okruhy vždy začínají na Horské Kvildě nebo na Kvildě. Lze se na ně napojit na mnoha jiných místech, to však necháváme na vás a vašich orientačních schopnostech. Pouze okruhy/trasy, u kterých si můžete otestovat svou fyzickou kondici a porovnat svůj čas s ostatními doporučujeme z důvodu objektivnosti absolvovat vždy v předepsaném směru a z předepsaného výchozího bodu. Později bychom rádi vyznačili svými značkami, to však nemáme jen ve svých rukách a je to zatím hudbou daleké budoucnosti.
  4. U okruhů neuvádíme časový odhad (pouze délku a převýšení). Okruhy jsou však naplánovány jak pro úplné turisty a pohodáře, tak pro všechny sporťáky. Ponecháváme vždy na vás a na vašem uvážení, jaký okruh (po zvážení svých sil a časových možností) absolvujete.
  5. K okruhům jsme připravili i k stažení GPS soubory, a to ve formátech GPX, KML (Google Earth) a GDB (Garmin/Mapsource). Všechny datové soubory můžete samozřejmě dále konvertovat do všech dalších formátů na některém z volně přístupných konvertorů na internetu, například GPSies. Upozorňujeme, že datové soubory pro jednotlivé okruhy (sic byly připraveny s velkou pečlivostí) nemusí vždy odpovídat aktuální situaci na okruhu, změnám v dopravě, dopravním značením, přístupnosti, atd. Proto vřele doporučujeme si sebou na výlet vzít i mapu (strašný oldschool) a nespoléhat se pouze na váš telefon, navigaci či hodinky s navigací.
  6. Tvůrci těchto stránek neručí za sjízdnost, schůdnost a bezpečnost vyznačených okruhů. Při přípravě vašeho výletu jej plánujte s ohledem na vaši fyzickou kondici, na aktuální a předpovídané počasí, na své materiální vybavení a oblečení a nezapomeňte na dostatek jídla a pití. Vezměte prosím v úvahu, že jste v horách, kde může dojít k rychlé změně počasí, úrazu, nehodě a tyto okolnosti mohou podstatně změnit vývoj vašeho výletu. Rovněž počítejte s tím, že na některých místech nemusí být pokrytí mobilním signálem a telefonická pomoc může být značně ztížena. Pro případ dlouhého výletu doporučujeme přibalit i čelovku s plnými bateriemi, aluminiovou termofólii a základní vybavení pro případ úrazu (náplasti na puchýře, ibalgin, obvaz, pružné obinadlo, atd.).

Na závěr přikládáme alespoň základní čísla pro případ nehody/úrazu:

Horská služba Kvilda: +420 388 310 785
Záchranná zdravotní služba: 155
Policie ČR: 158
Hasičský záchranný sbor: 150

Pro úplnost odkazujeme na základní pravidla chování a pohybu na území Národního Parku Šumava („Návštěvní řád“).

PŘEJEME VÁM MNOHO KRÁSNÝCH SPORTOVNÍCH I ESTETICKÝCH ZÁŽITKŮ NA ŠUMAVĚ A BUDEME RÁDI, KDYŽ SE NA ŠUMAVU BUDETE ČASTO VRACET! ROVNĚŽ NÁM UDĚLÁ RADOST, POKUD O TĚCHTO STRÁNKÁCH ŘEKNETE SVÝM KAMARÁDŮM, ZNÁMÝM, ALE I SVÝM SPORTOVNÍM SOUPEŘŮM!!!