Šumavské okruhy - běžecké (trail) Šumavské okruhy - silniční kolo Šumavské okruhy - běžky
Open
X

1 – Svojšský okruh aneb Za tréninkem na Tour de France.

Délka trasy: 41 km | Výškové převýšení: 932 metrů
Technická náročnost: *** | Fyzická náročnost: ****
Typ kola: silniční, trekové kolo

Stručný popis trasy
Horská Kvilda – Kvilda – Filipova Huť – Modrava – Srní – Čeňkova pila – Svojše – Horská Kvilda

Podrobný popis trasy
Nenechte se plést krátkou vzdáleností trasy, tahle trasa je skutečně pouze pro zkušené a trénované borce! Trasa obsahuje výjezd tzv. kopce Svojše, který v šumavském měřítku nemá srovnání s žádným okolním kopcem a jeho pověst je v cyklistických kruzích přímo legendární. Trénuje zde spousta profesionálních cyklistů, včetně Romana Kreuzigera. Ne náhodou máme tento kopec na našich stránkách uveden jako referenční měřítko pro měření své kondice. Svou kondici si můžete změřit a porovnat s ostatními ZDE.

A teď již k samotné trase – začínáme na Horské Kvildě, jedeme kolem Jezerní slatě do Kvildy, kde u kostela odbočíme vpravo (směr Modrava). Projedeme Filipovou hutí a sjedeme po serpentýnách do Modravy (zde opatrně, sjezd je prudký a cesta je dosti nepřehledná a špinavá od lesní techniky). Po sjezdu do Modravy pokračujeme po hlavní cestě vpravo (směr Srní) údolím řeky Vydry až k Antýglu, kde přes most odbočíme vlevo a pokračujeme stoupáním k Rokytě (cesta údolím řeky Vydry je v horším technickém stavu, navíc zde bývá opravdu chladno a vlhko). Pokračujeme zvlněnou (již kvalitní) cestou až do Srní, kde končí legrace a začíná cyklistika. Pokud mátě chuť a čas, po pravé straně ve stoupání do obce Srní je vynikající Slunečná kavárna s fantastickými dorty a zákusky, skvělou kávou a příjemnou obsluhou – vřele doporučujeme k návštěvě!

Po krátkém občerstvení a výstupu na křižovatku v Srní odbočíme vpravo (směr Sušice) a sjedeme ze Srní do Čeňkovy pily po krásném sjezdu se slušným asfaltem. V Čeňkově pile přejedeme dlážděný most přes Vydru a pokračujeme ve sjezdu podél řeky Otavy až k odbočce vpravo na Horskou Kvildu.

Cca 1km za obcí Rejštejn je odbočka vlevo na Horskou Kvildu. Zde začíná samotné stoupání na Svojše. Celé stoupání si změřte a Váš výsledný čas nezapomeňte zaznamenat na našich stránkách ZDE.

Ještě na úvod varování ministerstva sportu – stoupání je opravdu náročné a velmi velmi velmi dlouhé… :-(! Délka stoupání je asi 8km a výškový rozdíl je cca 560m. Stoupání je v úvodu pozvolné, nečekají Vás žádné prudké kopce, ty přijdou až v druhé polovině stoupání :-). Rozhodně se neradujte, když projedete obcí Svojše (ačkoliv dostal kopec jméno podle této obce, jste zhruba v 1/3 trati), kopec zde rozhodně nekončí, právě naopak začíná… Za obcí Svojše totiž kopec získává na intenzitě a v poslední třetině jsou pak jeho nejobtížnější pasáže. Po průjezdu náročnou lesní části stoupání následuje na posledních zhruba 500 metrech zmírnění sklonu trati a vy si můžete konečně odpočinout (tedy pokud na Zhůří zrovna nefouká protivítr nebo vám nejde o co nejlepší cílový čas :-) . Stoupání končí na Zhůří a je viditelně označenou tlustou bílou čárou přes silnici, kde nezapomeňte vypnout stopky! Za cílem je vlevo na kraji cesty malé odpočívadlo, kde je možné vydechnout a počkat na vaše spolubojovníky. Následně pokračujeme přes Zhůří (krásné výhledy směrem na Malý a Velký Roklan a Poledník) pohodovou cestou zpět na Horskou Kvildu.

Zajímavá místa, výhledy
Horská Kvilda, Jezerní slať, Modrava, Vchynicko-tetovský kanál, Srní, Čeňkova pila, Zhůří.

Občerstvení
Horská Kvilda – Hotel Rankl
Kvilda – Pekárna Kvilda
Srní – Slunečná kavárna
Svojše – Penzion sv.Florián

Varianty, zkratky, odbočení z trasy

1. Trasu lze absolvovat i obráceně se stoupáním do Srní přes Čeňkovu pilu.

2. Pokud se chcete vyhnout stoupání na Svojše, musíte se ze Srní vrátit stejnou cestou, popřípadě lze pokračovat v Srní vlevo směr Prášily a následně odbočit zhruba po 6km na modrou cyklistickou TZ směr Oblík. Upřímně, moc si touto „zkratkou“ nepomůžete, neboť budete muset překonat strašlivé stoupání na Oblík… Z Oblíku sjedete na Javoří pilu a pak zpět kolem Rybárny, popřípadě přes Tříjezerní slať do Modravy, odtud přes Filipovu huť zpět do Horské Kvildy.

3. Pokud máte MTB nebo trekové kolo a chcete se vyhnout kopci Svojším (tomu se věru nelze divit ), lze rovněž doporučit v Srní odbočit vlevo směr Prášily a za obcí Staré – Mechov po cca 1,7km odbočit na zelenou cyklistickou TZ směr Vchynicko-tetovský kanál. Po této cestě se dostanete zpět na Rokytu a odtud pak můžete pokračovat do Modravy a přes Filipovu huť zpět do Horské Kvildy.

GPS, KML a MapSource (Garmin) souřadnice ke stažení

Pokud budete potřebovat jiné formáty datového zápisu pro vaše navigace, použijte některý z internetových konvertorů, například GPSies.