Šumavské okruhy - běžecké (trail) Šumavské okruhy - silniční kolo Šumavské okruhy - běžky
Open
X

11 – Za Luzným a Velkým Roklanem do Německa.

Délka trasy: 86 km | Výškové převýšení: 1660 metrů
Technická náročnost: *** | Fyzická náročnost: ****
Typ kola: silniční, trekové kolo

Stručný popis trasy
Kvilda – Bučina – Finsterau – Nationalpark Radweg – rozcestí u Mauthu – Glasshutte – Weidhutte – rozcestí před Neuschonau – Waldhauser – Waldhauserstrasse – Graupsage – Guglod – Weitau – Gruben – Rehau – hlavní cesta německým národním parkem (Nationalparkstrasse) – doleva na Altschonau – Althutte – Glasshutte – Mauth – Finsterau – Bučina – Kvilda

Podrobný popis trasy
Jelikož je naší snahou vám zveřejnit i méně známé, ale o to zajímavější neokoukané trasy, spoustu etap se snažíme lokalizovat i do sousedního Německa, kde jsou nejen krásné trasy, ale přiznejme si to, výrazně lepší asfalt na silniční cyklistiku!

V této etapě se opět vydáváme k našim (z šumavského pohledu) jižním sousedům a naše trasa bude směřovat ke dvěma velkým horským šumavským horským „velikánům“ – Luznému a Velkému Roklanu. Oba kopce jsou situovány v Německu a díky „usilovné a velmi prospěšné práci“ našich ochráncům přírody je poměrně obtížné se k oběma vrcholům dostat. Velká Roklan je krásně viditelný z Filipovy Huti či z Černé hory a vrch Luzný patří k nezaměnitelným dominantám Březníku, klenotu šumavské přírody.

Trasa začíná na Kvildě, odkud zamíříme po cyklistické stezce pod sjezdovkou a kolem staré pily do kopce na Bučinu. Z Bučiny sjedeme dolů až k hranici, kde se napojíme na asfaltovou cestu klesající až do Finsterau. Zde se můžeme při sjezdu kochat fenomenálními pohledy na Bavorský les a jeho úžasné smíšené lesy. Ve Finsterau odbočíme doprava po stezce směrem k Freilichtmuseu a po této stezce (Nationalpark Radweg) sjíždíme dolů k Mauthu. Cesta je bez problémů sjízdná, jen dávejte pozor na jaře, po silničce teče voda z tajícího sněhu, v důsledku čehož mohou být na cestě nánosy písku a jehličí.

V Mauthu odbočíme doprava na Glasshutte a Weidhutte a po této cestě až k odbočce na Waldhauser, kde odbočíme vpravo a stoupáme až do vesničky Waldhauser. Zde se cesta opět láme dolů a nám se ukáže krásný výhled na Roklan a okolní krajinu. Ve Waldhauser je možné navštívit i přírodní památku Taufelsloch (Ďáblova jáma) přístupnou však pouze pro pěší turisty. Po sjezdu k místu zvanému Graupsage odbočíme doprava na osadu Guglod a opětovně se po lesním okruhu přiblížíme k Roklanu a Roklanskému jezeru. Po sjezdu z okruhu se vrátíme zpět na Nationalparkstrasse a na ní odbočíme vlevo směrem na Altschonau a pomalu se vracíme po bezvadném asfaltu zpět k Bučině.

V Mauthu můžete jet vzhůru stejnou cestou, kterou jste přijeli, ale my doporučujeme si vyzkoušet něco nového, proto pokračujte až do centra, kde odbočíte kolem nákupního centra doleva do kopce směrem na Finsterau. Zde také začíná poslední předlouhé trápení dne, tj. přejezd celé jižní strany Šumavy. Opět platí, že kopec je velmi dlouhý (na konci dne téměř nekonečný) na konci obce Finsterau zpestřený pěkným 18% stoupáním směrem k české hranici. Státní silnička se mění v lesní asfaltovou cestu a po ní vjíždíme do národního parku Bavorský les. Po překonání státní hranice můžete zajít do restaurace Alpská vyhlídka, kde je nejen krásná terasa, ale velmi dobře tam vaří. Pro ty zdatnější, kteří vydrží jet bez občerstvení dále, zbývá zhruba 5km sjezd z Bučiny do Kvildy.

Zajímavá místa, výhledy
Luzný, Velký Roklan (Grosse Rachel), Teufelsloch

Občerstvení
Bučina – Hotel Alpská vyhlídka

Varianty, zkratky, odbočení z trasy
1. Trasu lze absolvovat i obráceně.

GPS, KML a MapSource (Garmin) souřadnice ke stažení

Pokud budete potřebovat jiné formáty datového zápisu pro vaše navigace, použijte některý z internetových konvertorů, například GPSies.