Šumavské okruhy - běžecké (trail) Šumavské okruhy - silniční kolo Šumavské okruhy - běžky
Open
X

4 – Vzhůru na Javorník!.

Délka trasy: 58 km | Výškové převýšení: 1178 metrů
Technická náročnost: *** | Fyzická náročnost: ***
Typ kola: silniční, trekové kolo

Stručný popis trasy
Horská Kvilda – Pláně – Nové Hutě – Zdíkov – Čábuze – Vacov – Roklanov – Javorník – Stachy – Churáňov – Pláně – Horská Kvilda

Podrobný popis trasy
Tato trasa by se dala nazvat příjemným odpoledním tréninkem po Pošumaví. Zavede nás nejen do Pošumaví, ale i na nejvyšší vrchol Javornické hornatiny Javorník s 1065 m.n.m.

Trasu začínáme na Horské Kvildě, jedeme po silnici k Jezerní slati a cca 500metrů za ní odbočíme vlevo směrem na Vimperk. Pokračujeme po hlavní a po sjezdu ze Sedla Přílby na Pláních odbočíme vpravo po cyklistické trase do Nových Hutí (zde si užijeme krásné výhledy na okolní louky a lesy). V Nových Hutích odbočíme doleva a na další křižovatce opět vlevo do kopce (nikoliv doprava na Vimperk), kdy po pravé straně budeme mít penzion U Babůrků. Po krátkém stoupání odbočíme vpravo z kopce (směr Zdíkov/Zadov). Ve sjezdu mineme odbočku na Churáňov a sjedeme až na hlavní silnici v obci Zdíkov. Zde se dáme doleva a zhruba po kilometru odbočíme vpravo směr Vacov/Strakonice.

Přes obce Čábuze a Mladíkov se malebnou krajinou prohoupáme až do obce Vacov, kde za benzinkou před začátkem obce odbočíme doleva z kopce na Rohanov/Javorník. Po této cestě po krátkém sjezdu pokračujeme do kopce až na vrchol Javorník. Na vrcholu Javorníku odbočíme vlevo a pokračujeme z kopce dolů krásnými serpentýnami směr Šebestov až na hlavní cestu mezi Kašperskými Horami a Vimperkem. Jakmile dojedeme na zmíněnou hlavní silnici, dáme se doleva a pokračujeme až před obec Stachy, kde odbočíme vpravo směr Zadov/Churáňov. Odsud nás čeká velmi dlouhé stoupání až do výšky téměř 1200m nad mořem na kopec Churáňov. Cestou mineme lyžařský areál Kobyla a těsně před vrcholem stoupání se za poslední pravotočivou serpentýnou dáme odbočkou vlevo po modré TZ směr Pláně (odbočka je ještě před lanovým centrem a běžkařským stadionem). Po této spojnici (sjízdná i na silničním kole) se dostaneme na Pláně, kde na hlavní cestě odbočíme doprava a po silnici, kterou jsme začínali, pokračujeme až do Horské Kvildy.

Zajímavá místa, výhledy
Horská Kvilda, Jezerní slať, výhledy na Nových Hutích, Výhledy z Churáňova na Javorník, Javorník, hrad Kašperk, Zhůří.

Občerstvení
Horská Kvilda – Hotel Rankl
Javorník – Hotel Krásná vyhlídka

Varianty, zkratky, odbočení z trasy
1. Trasu lze absolvovat i obráceně.
2. Lze kombinovat s variantami trasy 3.

GPS, KML a MapSource (Garmin) souřadnice ke stažení

Pokud budete potřebovat jiné formáty datového zápisu pro vaše navigace, použijte některý z internetových konvertorů, například GPSies.