Šumavské okruhy - běžecké (trail) Šumavské okruhy - silniční kolo Šumavské okruhy - běžky
Open
X

8 – Po Šumavské magistrále a údolím Křemelné.

Délka trasy: 91 km | Výškové převýšení: 1680 metrů
Technická náročnost: *** | Fyzická náročnost: ****
Typ kola: silniční, trekové kolo

Stručný popis trasy
Horská Kvilda – Kvilda – Filipova Huť – Modrava – Srní – Prášily – hlavní cesta č. 190 – Nová Hůrka – Gerlova Huť – údolí Křemelné – cyklostezka č. 2103 – Hartmanice – Nové Městečko – Annín – Rejštejn – Svojše – Zhůří – Horská Kvilda

Podrobný popis trasy
Tato etapa vás zavede do západní části Šumavy a k jednomu z našich nejoblíbenějších tajných míst na Šumavě – údolí Křemelné. Toto místo je vskutku kouzelné a díky své poloze prosto davů turistů, proto vřele doporučujeme k návštěvě. A abyste nezapomněli, že vždy platí něco za něco, dáme si na závěr tréninku kopec Svojše, jehož pověst je v cyklistických kruzích přímo legendární. Trénuje zde spousta profesionálních cyklistů, včetně Romana Kreuzigera. Ne náhodou máme tento kopec na našich stránkách uveden jako referenční měřítko pro měření své kondice. Svou kondici si můžete změřit a porovnat s ostatními ZDE (odkaz) [TO BE ADDED].

A teď již k samotné trase – začínáme na Horské Kvildě, jedeme kolem Jezerní slatě do Kvildy, kde u kostela odbočíme vpravo (směr Modrava). Projedeme Filipovou Hutí a sjedeme po serpentýnách do Modravy (zde opatrně, klesání je prudké, cesta je dosti nepřehledná a špinavá od lesní techniky). Po sjezdu do Modravy odbočíme vpravo (směr Srní) a pokračujeme údolím řeky Vydry až k Antýglu, kde přes most odbočíme vlevo a pokračujeme stoupáním k Rokytě (cesta údolím řeky Vydry je v horším technickém stavu, navíc zde bývá opravdu chladno a vlhko). Pokračujeme zvlněnou (ale již kvalitní) cestou až do Srní. Pokud máte chuť a čas, po pravé straně ve stoupání do obce Srní je po pravé straně vynikající Slunečná kavárna s fantastickými dorty a zákusky, skvělou kávou a příjemnou obsluhou – vřele doporučujeme k návštěvě!

V Srní pokračujeme na křižovatce vlevo (směr Prášily/Železná Ruda) po Šumavské magistrále s úžasnými výhledy do okolí a kvalitním asfaltem. V Prášilech se dáme doprava a pokračujeme po dlážděných úsecích zřejmě nainstalovaných ze závodu Paříž – Roubaix (zde si vaše pozadí zažije pravý středověk, protože pohodlně po nich jezdily jen ruské tanky ) až dorazíme k hlavní cestě č. 190 a odbočíme na ní doleva (směr Železná Ruda). Po této hlavní cestě pojedeme asi 8km až k rozcestí na Gerlově Huti, kde se dáme doprava směr Klatovy. Po této hlavní cestě pokračujeme asi 4,5km, až do odbočky doprava na cyklostezku č.38 na Keply. Odbočka se nachází v poslední levotočivé serpentýně ve sjezdu, proto dávejte pozor, ať ji neminete!

Po cyklistické stezce č. 38 si následně užíváme krásy údolí Křemelné, dle našeho názoru jednoho z nejhezčích míst na Šumavě. Po dojezdu na hlavní cestu mezi Keply a silnicí č. 190 pokračujeme rovně po štěrkové cestě č. 2103 směr Hartmanice; nebojte se, štěrková cesta vzápětí přejde do úzké asfaltky prudce se svažující do lesa. Kvalita asfaltky na této cyklostezce není valná, proto dávejte velký pozor! Bohužel kvalita se nezlepší po celou dobu až do Hartmanic, proto budete určitě rádi, jakmile se dostanete zpět na hlavni cestu v Hartmanicích.

V Hartmanicích se dejte na námětí na stopce doleva (směr Nové Městečko) a po sjezdu prudkého kopce pokračujte podél Otavy až k mostu, kterým překonáte řeku Otavu a dáte se doprava (směr Kvilda/Kašperské Hory/Srní). Pokračujeme podél Otavy cca 10km až do obce Rejštejn, kde se můžete občerstvit před závěrečným stoupáním v místní restauraci Černá růže hned napravo za serpentýnou. Po občerstvení a oddechu pokračujeme cca 1km dále až k odbočce vlevo (směr Horská Kvilda).

Zde začíná samotné stoupání na Svojše. Celé stoupání si změřte a Váš výsledný čas nezapomeňte zaznamenat na našich stránkách ZDE (odkaz) [TO BE ADDED].

Ještě na úvod varování ministerstva sportu – stoupání je opravdu náročné a velmi velmi velmi dlouhé…! Délka stoupání je asi 8 km a výškový rozdíl je cca 560 m. Stoupání je v úvodu pozvolné, nečekají Vás žádné prudké kopce, ty přijdou až v druhé polovině stoupání . Rozhodně se neradujte, když projedete obcí Svojše (ačkoliv dostal kopec jméno podle této obce, jste zhruba v 1/3 trati), kopec zde rozhodně nekončí, právě naopak začíná… Za obcí Svojše totiž kopec získává na intenzitě a v poslední třetině jsou pak jeho nejobtížnější pasáže. Po průjezdu náročnou lesní části stoupání následuje na posledních zhruba 500 metrech zmírnění sklonu trati a vy si můžete konečně odpočinout (tedy pokud na Zhůří zrovna nefouká protivítr nebo vám nejde o co nejlepší cílový čas:-)). Stoupání končí na Zhůří a je viditelně označenou tlustou bílou čárou přes silnici, kde nezapomeňte vypnout stopky! Za cílem je vlevo na kraji cesty malé odpočívadlo, kde je možné vydechnout a počkat na vaše spolubojovníky. Následně pokračujeme přes Zhůří (krásné výhledy směrem na Malý a Velký Roklan a Poledník) pohodovou cestou zpět na Horskou Kvildu.

Zajímavá místa, výhledy
Jezerní slať, údolí Křemelné, Keply, Zhůří.

Občerstvení
Horská Kvilda – Hotel Rankl
Kvilda – Pekárna Kvilda
Srní – Slunečná kavárna
Prášily – Cukrárna Pampeliška, restaurace U Michala
Rejštejn – Restaurace Černá růže
Svojše – Penzion sv.Florián

Varianty, zkratky, odbočení z trasy
1. Trasu lze absolvovat i obráceně.

GPS, KML a MapSource (Garmin) souřadnice ke stažení

Pokud budete potřebovat jiné formáty datového zápisu pro vaše navigace, použijte některý z internetových konvertorů, například GPSies.