Šumavské okruhy - běžecké (trail) Šumavské okruhy - silniční kolo Šumavské okruhy - běžky
Open
X

3 – Po stopách zlatokopů na Horské Kvildě II.

Délka trasy: 26 km | Výškové převýšení: 510 metrů
Technická náročnost: *** | Fyzická náročnost: ****
Povrch: šotolina, lesní stezka, travní povrch, asfalt
Riziko rozbahněnosti: **

Stručný popis trasy
Kvilda – Horská Kvilda – Danielova stezka – Zhůří – Turnerova chata – Antýgl – Horská Kvilda – Kvilda

Podrobný popis trasy
Dnešní okruh věru není pro žádné bábovky a rozmazlené paničky, na druhou stranou je to jeden z nejhezčích okruhů v okolí, takže určitě neváhejte! V podstatě se jedná o prodloužený okruh č. 2, jež začíná a končí na Kvildě.

A teď již k samotné trase – začínáme na Kvildě, běžíme po asfaltce směrem Horská Kvilda až k točně autobusů, odkud začíná turistická stezka na Horskou Kvildu. Tato stezka pak v podstatě kopíruje hlavní cestu na Horskou Kvildu a vine se po louce po lesní a luční pěšině podél okraje Jezerní slatě na jedné straně a hlavní cesty na straně druhé.

Po dosažení Horské Kvildy na rozcestí U Daniela přeběhneme silnici a odbočíme po modré TZ (směr Zlatá Studna). Cesta zde začíná pozvolna stoupat a postupně se rovněž mění povrch cesty na šotolinu a hrubý asfalt. Touto cestou stoupáme vzhůru, na odbočce na Zlatou Studnu však neodbočujeme a běžíme rovně po žluté TZ směrem na Zhůří. Na dalším rozcestí se cesta již narovnává a my si můžeme vychutnat příjemný běh lesem po mírně zvlněné cestě.

Po dosažení lokality Zhůří a výběhu z lesa se můžeme pokochat krásnými výhledy do okolí, hned za lesem odbočíme doleva a podél lesa pokračujeme směrem k hlavní silnici. Asi po 200m narazíme na hlavní silnici a odbočíme doprava po žluté TZ směrem na Turnerovu chatu. Po silnici běžíme asi 1km až na konec louky, kde po levé straně silnice před lesem spatříme ukazatel žluté TZ směřující po kamenité úvozové cestě dolů do hlubokého lesa. Po této stezce běžíme dále dolů přes krásné louky až k dalšímu lesu, kde se cesta opět napojuje na žlutou turistickou značku. Zde pozor, značení bohužel není ideální a napojení v lese se občas špatně hledá. Pokud se vám bude zdát, že se cesta ztratila, nevěšte hlavu, stačí se zaposlouchat do šumění vody a běžet dolů po spádnici stále směrem k hučícímu Zhůřskému potoku, po jehož pravé straně bezpečně najdeme tu správnou pěšinu svažující se k Turnerově chatě, zde se můžete občerstvit a oddechnout před další částí okruhu.

U Turnerovy chaty se dáme vlevo po červené TZ a pomalu začínáme stoupat směrem na Antýgl proti proudu řeky Vydry. Cesta je široká, v letních měsících je zde však velký turistický provoz. Na rozcestí Antýgl se dáme doleva po modré TZ směrem na Horskou Kvildu a běžíme poslední 3km do pozvolného kopce proti proudu Hamerského potoka. Cesta zde je poměrně náročná, ale velmi hezká. Po výběhu z lesa můžeme napravo spatřit tzv. sejpy, pozůstatky středověké zlatokopecké horečky na Hamerském potoce.

Na mostě přes Hamerský potok se dáme doprava a běžíme podél farmy Horská Kvilda a zdejších slavných chlupatých a rohatých krav plemena Highlands po stranách kamenité cesty na další rozcestí, kde odbočíme po úzké asfaltce doleva a doběhneme na hlavní silnici k hospodě U krámu. Zde běžíme podél cesty až k rozcestí U Daniela, kde se napojíme na luční/lesní stezku zpět do Kvildy, po které jsme přiběhli cestou sem.

Zajímavá místa, výhledy
Horská Kvilda, Vydra, Jezerní slať, Zhůří, Turnerova chata, sejpy u Hamerského potoka

Občerstvení
Kvilda – Šumava Inn, Pekárna Kvilda
Horská Kvilda – Hotel Rankl
Turnerova chata

Varianty, zkratky, odbočení z trasy
1. Trasu lze absolvovat i obráceně, stoupání od Turnerovy chaty na Zhůří je však mnohem prudší.
2. Z Horské Kvildy se dá běžet přímo na Zhůří po zelené TZ (lesní cesta) od hotelu Rankl, cestu si tak o pár kilometrů zkrátíte. Na trasu se napojíte na vrchu Zhůří, kde budete pokračovat dále po žluté TZ směr Turnerova chata.
3. Chcete-li prozkoumat Zhůří, lze po výběhu z lesa běžet dále rovně po asfaltové cestě kolem chat a přes louku až k vyhlídce či až k vysílači na Huťské hoře (1187 m.n.m.). Dále je zde památník havárie letadla z roku 1937, ten však doporučuji raději lokalizovat pomocí GPS techniky (N49°05.669′ E13°33.302′). Od vysílače se zpět na trasu dostanete jednoduše, stačí seběhnout z Huťské hory dolů na hlavní silnici směr Kašperské hory a napojit se na doprava žlutou TZ.

GPS souřadnice ke stažení Odkaz na trasu na www.cykloserver.cz

Pokud budete potřebovat jiné formáty datového zápisu pro vaše navigace, použijte některý z internetových konvertorů, například GPSies.

sumavske-okruhy-beh-3-po-stopach-zlatokopu-II